Kolmapäev, 2. november 2011

Värviline idu: roosad ja sinised ehk lasteaed, ma ütlen!

Kõndisin eile mööda ühest Tallinna lasteaiast ning ei suuda nüüd jätta märkimata tähele pandud nähtust, kus õue peal jooksid ringi kahte värvi (riietatud) lapsed – roosad ja sinised. Võite juba arvata, kes olid roosad ja kes olid sinised – tüdrukud olid roosad ja poisid sinised loomulikult, variatsioone vähe, peamiselt beebiroosast punaseni ning helesinisest tumesiniseni. Justkui rohkem värve (laste) maailmas ei eksisteeri – on roosade naiskond ja siniste meeskond, roosad omavahel, sinised omavahel trobikonnas. Tuttavatelt noortelt lapsevanematelt on kuulda nurinat, et ega lasteosakonnast ei olegi suurt muud värvi riideid saada, mistõttu on siniroosa maailm kivi peamiselt rõivatootjate kapsaaeda. Edu lapsevanematele oma lapse teiste hulgast üles leidmisel – kui murul jookseb korraga ringi 10 roosat Hello Kitty't ja 9 sinist McQueen'i, siis mina oleksin küll nt kasvatajana hädas.Suurem probleem seoses sinise-roosaga on aga nende kahe värvi soostereotüüpseks muut(u)mine – juba lastel on selgelt poiste asjad, värvid, riided ja tüdrukute asjad, värvid ja riided. Läbi roosa ja sinise soolise eristamise, et mitte lausa öelda kastistamise, juurutatakse juba lastesse teatav alge, idu, et poisid on ühtmoodi ning teevad ühtesid asju, tüdrukud aga teistmoodi ja teevad teistsuguseid asju. Reaalselt ei tohiks ju olla mingisugust piirangut poistele, kes tahaks kanda roosat Hello Kitty särki, või tüdrukutele, kes tahaks panna jalga McQueen'i pildiga kummikuid, nii nagu ei tohiks olla ühiskondlikku viltuvaatamist naiste peale, kes pürgivad peaministriks või autoremondilukksepaks, ega meeste peale, kes valivad õpetaja või hoopis poemüüja ameti. Ometi on liigagi levinud olukord, kus vastavat sorti särgita tüdruk või poiss on lasteaias teiste narrida ja norida, ning "sobimatus" ametis naine või mees kaaskodanike pilgata ja näpuga näidata.


Nii nagu "suurte inimeste" maailm ei ole must-valge, ei tohiks laste maailm olla pelgalt roosa-sinine!
___________________
Pildid siit.

1 kommentaar:

Katri ütles ...

Täiesti õige! On täielik nõmedus. Ja lisaks riietele on sama jama mänguasjade, koolikottide jms. Kõik on kaubanduses kas "tüdrukute" või "poiste" oma ja vastavas värvigammas ning sobivate "tegelastega" täiendatud.
Ja nii see jama pihta hakkabki... Meil on kodus igatahes olnud juba mitmeid vestlusi teemal et "ei ole poiste ja tüdrukute värve" jne ja lapsed õnneks saavad põhimõtteliselt asjast aru. Kuigi roosa... nojah, on jätkuvalt roosa ja poja poolt välistatud.. ja ka mina olen piisavalt ajupestud, et selle osa üle mitte muret tunda kuniks muud värvid (sh punane) on tunnistatud "sootuks" värviks.