Esmaspäev, 11. märts 2013

Internet teeb maailma haigeks ehk teine mõtteseeme TED2013-lt

Internet on 21. sajandi inimgenereeritud viirus – selline mõte torkas mulle pähe, kui kuulasin TED2013-konverentsi ülekandeüritusel arvutiteoreetiku ja leiutaja Danny Hillis’e kirjeldust tänasest olukorrast virtuaalmaailmas. Internet on tema sõnul muutunud niisama massiivseks ja kontrollimatuks nagu seda on ilm – enamasti tegelevad eksperdid vaid ennustamisega, sest interneti struktuur, selles olevad sidemed ja suhted muutuvat väga kiiresti ning tohutusuurel määral. Antud kõnet kuulates hüppas mulle pähe paralleel replikaatoritega ulmesarjast „Tähevärav“: internet sööb inimese abiga samamoodi ära või välja vanad süsteemid ning võtab üle üha uusi ja uusi eluvaldkondi. 

Tagavaraplaan maailmavõrgu laitmatu töötamise jaoks puudub, ent üha enam sõltub lihtne telefonikõnegi sellest, kas internetiühendus on või ei ole. Kui täna veel toimivad mobiillevialas tehtavad kõned internetist (üsna) eraldiseisvalt, siis tulevikus seotakse ilmselt ka kõnealune teenus internetiga. Tundub, et võimalikke ohukohti ja nende lahendusi ei mõelda piisavalt põhjalikult läbi. On see aktsepteeritav, et pooles USA-s seisab lennuliiklus tükk aega pelgalt seetõttu, et lennujuhid ei saa kasutada internetiga seotud tarkvara? Tulevikus ei tekitavat imestust ka olukord, kus politseil pole võimalik kontakteeruda päästeteenistusega, sest helistamine on seotud internetiga. Teisisõnu: mis saab siis kui sisejulgeoleku eest vastutava(te)l asutus(t)el puudub netiühendus?

Kokkuvõttes teeb internet maailma haigeks - või õigemini internet on maailma juba haigeks teinud - ning nüüd tuleb meil õppida selle haigusega võimalikult kaua ja täisväärtuslikult ilma suuremate tõrgeteta elama. Muu hulgas eelnevale tuginedes olen ka mina seda meelt, et potentsiaalne kolmas maailma- või mistahes muu sõda toimuks pigem virtuaalselt, üksikud lahingud ehk peetaks ka püsside ja reaalse kahurilihaga. Loodan seega, et meie e-Eesti pole vaid kaunis fassaad või Potjomkini küla, mida rahvusvahelistele ekspertidele, kellel aega süvenemiseks tihti napib, kestvate kiiduavalduste saatel demonstreeritakse, vaid meie eksperdid-ennustajad on välja töötamas ka varuplaane B, C ning D.

Uuendus 18. märtsil 2013: video on ilmunud vaatamiseks ka ted.com-kodulehele, mistõttu „manustan“ selle nüüd ka siia:Nagu lubatud, jagan möödunud kolmapäeva, s.o 27. veebruari õhtul Von Krahli teatris aset leidnud TED2013-konverentsi 3. päeva otseülekandelt minu ületöötanud pedagoogiaju inspireerinud ideid. Esimene mõtteseeme on siin, kolmas ning sedapuhku viimane mõtteseeme kajamis juba lähipäevil.

Kommentaare ei ole: