Teisipäev, 5. märts 2013

Eliit higistab ehk mu esimene mõtteseeme TED2013-lt

Olukord, kus suurem osa ressursse on väga väikese arvu inimeste käes, on muutumas. Kasutades mu õpilaste sõnavara – rikkad higistavad! Kodanikuühiskond täidab üha aktiivsemalt neid auke, mida (suur)töösturid, riigijuhid ja teised niiditõmbajad seni pole suutnud või tahtnud täita. Vabakond, mis on ka Eestis viimase aasta jooksul silmnähtavalt elavnenud, pakub tasuta või oluliselt odavamalt nii mõndagi kaupa või teenust, mida tavainimene muidu tarbida ei saaks, olgugi, et vajadus on olemas, kohati lausa karjuv.

27. veebruaril toimunud TED2013-konverentsil tutvustas Alastair Parvin nt oma n-ö sotsiaalset arhitektuuribürood Wikihouse, mis annab võimaluse hoone kujundamiseks ja 3D-printimiseks ka neile, kellel pole rahakott puuga seljas. Teisisõnu: arhitektuuriteenuse tavapärane tarbijaskond laieneb, arhitektide klientuur ei pea enam piirduma jõuka vähemusega. Parvin käis välja idee, et kui 20. sajand tõi kaasa tarbimise demokratiseerumise, siis 21. sajand toob meile tootmise demokratiseerumise. Nüüd jääb üle vaid oodata, millal mõni Eesti sotsiaalne ettevõte hakkab pakkuma open source platvormi asfalditootmiseks, et igaüks meist soovi korral neid röögatuid löökauke siin pealinnas lappida saaks.

Nagu lubatud, jagan möödunud kolmapäeva, s.o 27. veebruari õhtul Von Krahli teatris aset leidnud TED2013-konverentsi 3. päeva otseülekandelt minu ületöötanud pedagoogiaju inspireerinud ideid. Järgmine mõtteseeme kajamis juba lähipäevil.

Kommentaare ei ole: