Laupäev, 30. juuli 2011

Päeva idu: parteid või ristirüütlid

Modernne suhe parteide ja valijate vahel kipub sageli taanduma loogikale "mina sulle tõde ja nänni ning sina mulle oma hääle." Selle pinnal, millest parteid tunduvad lähtuvat oma kampaaniaid üles ehitades, võib küll nii öelda - vahetult enne valimisi käib igatahes üks suurem usu- ja tõekuulutamine ning otsatu nännijagamine; rahvas kuulab, rabab prügi ning mõnikord käib hääletamas ka. Reaalset sisulist debatti ja diskussiooni on viimaste valimiste eel olnud üha vähem ning kampaaniad pigem loosungi- ja tavaaripõhised.

Sellele mõeldes võttis muigama näide sarnasest tegutsemisest meie kaugemas ajaloos. Nimelt - kuulasin taas vanemaid saateid Vikerraadio sarjast "Eesti lugu". Kõrvu jäi Ain Mäesalu kirjeldus, kuidas mööda muistset maad ringi tuisanud ristijad-sõdijad üksteise võidu (sest erinevad ordud ju võistlesid omavahel) paganaid õigesse usku tahtsid pöörata ning jagasid end ristida laskvatele (eestlastele) nänni (nt särke). Mõni kavalam "pagan" käis selle peale end lausa mitu korda ristimas - sama ja/või erineva tõekuulutusgrupi poolt.

See näiteseik tõi mu silme ette paralleele tänaselt parteimaastikult, kus erakonnad omavahel valijate pärast kemplevad, kuulutades just seda kõige õigemat tõde ning pakkudes üksteise võidu paremat nänni suuremates kogustes. Paganad-valijad kuulavad üht erakonda, panevad nänni taskusse, lähevad teise poliittõe-kuulutaja juurde või lasevad tõekuulutajal enda juurde tulla, haaravad sealt paremat nänni ning lõpuks lähevad koju, "pesevad ristimisvee maha", löövad käega ning ei lähegi valima või kui ikkagi lähevad, langetavad oma otsuse valimiskabiinis viimasel minutil ning hetkeajendil.

Lühidalt ning lihtsustatult - suurt midagi ei ole muutunud.
__________________
Pilt: siit (Urmas Luik)

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Õige jutt! Just sellepärast tuleks ära keelata nn parteide noorteorganisatsioonid, kus tegeletakse laste ajupesuga ning parteilise maailmapildi kujundamisega. Olen alati imeks pannud, et samas, kui üldsus taunib lapsi mõjutavaid reklaame -siis parteide noorteorganisatsioonid on igati ok.

Pealegi tähendab parteiline mõtteviis inimeste häbimärgistamist ja klikilikku arusaama elust ja toimuvatest protsessidest.

Triin Toomesaar ütles ...

Minu juttu võinuks ikka huumoriga võtta, mitte nii radikaalselt.

Parteide noorteorganisatsioonide liikmed ei ole enam nii lapsed, et neid mõtlemisvõimetuteks puupeadeks pidada, kelle ajusid igasuguse udujutuga loputada annab.