Neljapäev, 23. juuni 2011

Riik versus pealinn: kes on suurem vabastaja?

Mu postkasti on paari päevase vahega potsatanud 2 värvilis-informatiivset (reklaam)lehte - üks Tallinna linnalt ning teine IRL-ilt. Mõlemad maamaksuteemalised, mõlemad - üks vähem (Tallinn), teine rohkem (IRL) - hõiskav-kiitlevad, kuidas ikka koduomanikke päästetakse suurest, suurest ikkest.


Tänasel päeval toetan mina pigem Talli
nna linna lähenemist maamaksuvabastusele ehk teisisõnu - vaesed võidavad, rikkad võidavad vähem, omavalitsuse eelarve jääb enam-vähem tasakaalu. Riik, kes läbi tulumaksu langetamise, nüüd ka läbi maamaksu üldvabastuse seab omavalitsused ning nende eelarved väga raskesse seisu, toob oma uue seadusega võidu kätte rikastele. Kui ka mingisugune kompensatsioonimehhanism tulevikus puudu jääva 17 miljoni euro katmiseks linnadele-valdadele välja pakutakse, saab see suure tõenäosusega kogutama just kaudsetest maksudest ehk teisisõnu maksavad riigi korraldatud eelarveaugud lõppkokkuvõttes kinni vaesemad inimesed. Võrdsus ja õiglus Eesti moodi.

Ilmselge on see, et koalitsiooni poolt vastu võetud teerulliseadus oli vihane rusikahoop just Tallinna linnavalitsuse suunas - koduomanikke väljaspool pealinna maamaksuvabastus suurt ei kõiguta. Korteriomanik
e maamaks väljaspool Tallinna on olnud pea minimaalne, mõistliku maalapiga majaomanikud on aastas tasuma pidanud vast u. 20 eurot.

Ühtlasi - kas keegi oskab kommenteerida, millisele seadusemuudatusele Sven Sester oma kirja lõpus vihjab? Vt pilti allpool (käib klõpsuga suuremaks). Kes tegelikult ikkagi Tallinna koduomanikke maamaksust vabastab?


2 kommentaari:

ÖöHulkur ütles ...

Ma'i viitsi nüit pikalt seletama nakata, a' tegelt mõlembal juhul võidava' siiskid rikka'. Otseselt vai kaudselt.
Tõisisõnu - vahet pole, kas maamassust vabastamist harrastap banaanivabariigi vai vürstiriigi viletsus - võta üits ja viska tõist.
Kõik politikaani' omma aint indä isiklise kasu pääl vällän.

Kinnitussõna: bastr... bastard?

Noormies ütles ...

Nojah, järjekordne ärapanemine, mille minu meelest vähemalt ajalises mõttes võitis seekord Tallinn, sest tegi asja esimesena ära.

Ja Triin, olete imekaunis:P.