laupäev, 18. juuni 2011

Mida sööta siilile?

Hiliskevadel, suvel, varasügisel toimetavad aedades, parkides siilid - üksinda, peredega. Armsad ning küllaltki julged ringivudijad nagu nad on - ikka tekib tahtmine siilidele süüa pakkuda. Paljud pakuvadki, teadmata samas, mis on siilile ohutu, mis siilile hea toit. Mida siil sööb? Põhimõtteliselt kõike. Mida siilile anda tohiks? Kindlasti mitte piima! Millegi pärast on väga levinud väärarvamus - mida ka ise kunagi ammu arvasin tõsi olevat - et siilidele tuleks tingimata piima anda. Kuna siilid on suured õgardid (kuidagi peab ju talveks hädavajalikku rasvakihti koguma) ning sealjuures väga maiad, limpsivad nad muidugi nina ette torgatud piimakausi tilgatumaks. Tegelikult siilide seedimine ei talu piima - üldjuhul toob piimaga maiustamine neile kaasa kõhulahtisuse ja -valu, nõrgemad siilid võivad aga sootuks hinge heita.

Siilid on putuktoidulised, samuti armastavad nad roiskunud liha. Oma igapäevaelus toituvad nad vihmaussidest, tigudest, lülijalgsetest, aga söövad ka konnasid ja hiiri. Isilik kogemus on mh isuka siiliga, kes jättis kasside poolt püütud, ent unustatud linnuraipest järele vaid suled ja kondid.

Parim söök, mida inimene siilile pakkuda võiks, on kalasisalduseta ning -maitseta kassi- või koeratoit - nii krõbuskid kui konservid. Sinna kõrvale tuleks siilidele asetada veel kauss puhta veega. Ideaalne! Putukaid, hiiri ja konnasid püüdma pole vaja minna - aga kui juhuslikult mõni üle on, võib muidugi ka need loomale kandikul ette kanda.

Rohkem teavet, kuidas siili poputada, vaata nt siit.

Kommentaare ei ole: