Laupäev, 22. veebruar 2014

Suitsuhaisune mokakofeiin

Kuna parandamatu kofeinistina (vt siia) on üks mu kirgi osta poest kokku erinevaid kohvile viitavaid tooteid (p 18), siis pärast jaanuarikuus meedias lahvatanud Kickupi elevust (vt nt siia, siia või siia) ootasin kannatamatult, millal R-kioskisse või mõnda muusse mokakofeiini müütavasse poodi satun. 14. veebruaril see päev viimaks koitis ja Solarise toidupoest ma ühe karbi endale ka koju vedasin  selleks, et ise proovida, ning selleks, et mõista, kumma osapoole argumendid toote alaealistele (mitte)müümisest on õigustatu(ma)d.

Üks argumente, miks alaealistele ei tohiks energiapadjakesi müüa, oli see, et toode meenutab liiga selgelt mokatubakat. Vastuargument sellele oli, et tegemist pole tubakatooteid meenutava kaubaga, kuna Eestis mokatubakat ei müüda. 

Mina ei suitseta ja ma pole kunagi isegi proovinud ühtegi tubakatoodet. Osalt just seetõttu ootasin, kas ja millist mõju Kickup mulle avaldab – kas mul tekib mingi seos mokatubaka tarbimisega või võtan seda tõesti kui tahket energiajooki, milleks edasimüüjad Kickupi kutsunud on. Kui karbi lahti tegin, sain aru, et ma olen sattunud esimest korda elus sellise kofeiinitoote otsa, mida ma tegelikult ei taha siiski proovida.


See lõhn... Ma ei saanud algul aru, mis lõhn see on. Guaraanalõhna oli ka tunda, seda mõistsin kohe, aga seal kõrval oli veel mingi muu lõhn. Koostisosades näpuga järge ajades sain lõhnale jälile: suitsu lõhna- ja maitseaine. Teisisõnu on tegemist suitsuhaisu ja -maitsega tahke energiajoogiga, mille sihtrühm on ikkagi selgelt suitsetamisega sina peal olev inimene. Kui seda tohib alaealistele müüa, siis kas tohiks neile pakkuda näiteks ka viinamaitselist ja -lõhnalist limonaadi?

Õpetajana sattusin mõtlema veel ühele potentsiaalsele olukorrale: õpilane istub klassis, padi moka all. Kes kontrollib, on tegu päris mokatubakaga, mis – tuleb ausalt ja kurbusega tõdeda – levib juba põhikooli vanemate astmete noormeeste käes päris lihtsasti, või on tegu mokakofeiiniga?

Mul on igatahes kodus nüüd üle üks avatud, aga täiesti rakendamata karp mokakofeiini. Kes tahab, võin ära anda, sest ma ei kujuta ette, et endale suitsumaitselise padjakese huule alla torkaksin. Jään ikka oma tavapärase piimavahuse kohvi juurde.

1 kommentaar:

W. Hocares ütles ...

:) Hea meelega võtaksin pakkumise vastu, aga asun selleks liiga kaugel.

Minul oli viimati vist sama suur üllatus, kui sain kaks kuud tagasi juhuslikult teada, et e-sigaretid on alaealistele lubatud. Lihtsalt ei juhtunud kunagi varem sellele teemale mõtlema ning tõde oli ootamatult ehmatav.