Pühapäev, 5. august 2007

Seto Kuningriik.Käve Setomaal. Tõist kõrda. Nüit kõnõli esi seto kiilt kui vanat tegijät. :P

Toimus selline traditsiooniline üritus nagu Seto Kuningriigi päev. Kella 12-ks oli meil pikk sõit selja taga ning olime valmis Meremäel üle "piiri" minema. Kuna ma vahetasin argirõivad auto ehk obese varjus seto rahvarõivaste vastu, sain täiesti viisalda sisse. Muidu maksis viisa 45 kruuni. Aga rahvariided tegid meist ikka tõsised staarid seal. Iga nurga peal keegi pildistas. Küll enda tarbeks, küll ajalehe tarbeks. Olin selle juba unustanud. Kui ma veel väike olin ning imäga sääl käve, siis pildistati samamoodi - endalgi kodus ühe fotograafi tehtud suur pilt, kus ma pooleldi hambutuna setokiilseid Seto hümni sõnno lehelt maha veerin, endal seto rõiva' säläh. Küll aga ei osanud me arvata, miks just meid pildistati - ümber oli palju suuremate sõlgede ja hõbedakoormaga vanemaid naisi, kellel peas veel ka... needsamused vanikud ja asjad.Rahvast ol'l pal'lo. Üts inõminõ, kellega ma seal olin, kost', et kõvasti rohkem kui möödunud aastal. Eks sellised üritused muutuvadki üha populaarsemaks. See oli nagu... omaette väike Seto Folk. Rahvas oli igatahes sama kirju ja karvane. Pika patsiga inimesi oli iga nulga pääl nii pal'lo, et ma ei osanud kuhugi vaadatagi. Ja vaade selle künka otsast oli lihtsalt fantastiline! Ma ei jõudnud seda ära imetleda. See vajab maalimist, mitte pildistamist. Vähemalt minu seebikarp ja keskpärased pildistamisoskused ei saanud selle jäädvustamisega väga hästi hakkama. :) Kuhugi sinna nähtavatesse kaugustesse jääb igatahes see mõttetu mammutriik vinnemaa. (Ja isegi setu keeles saab selle riigi nime väikese tähega kirjutada.)

Muidugi oli künka peal suur laat. Laat OLI suur. Tegime ringi peale ja see võttis ikka aega. Ja kaup ei olnud sugugi selline Põhja-Eesti laadakaup. Turult kättesaadavaid asju seal eriti ei müüdud. Väga palju oli käsitööd - nii ehteid, rahakotte, kindaid-sokke-riideid. Sai ka käsitsivalmistatud jäätist. Mekkisin tikri- ja banaanimaitselisi. Eraldi oli lett kodualkoholi degustreerimiseks. Oli koduõlle nulk, handsa nulk ja koduveini nulk. Kahjuks taheti nende asjade maitsmise eest natuke liiga palju raha. Seda mul aga eriti polnud. Unustasin kaasa võtta, kui selline asi saab võimalik olla. Ja nii ma siis piirdusingi vaid veini degustreerimisega. Aga erinevaid veine oli 13 tükki - mõni magusam, mõni hapum. Sealt lahkudes ol'l ma' igatahes küllaltki pur'oh. :P

Inimesi oli seal väga erinevaid, nagu ma juba mainisin. Oli setu rahvariietes kohalikke ja natuke vähem kohalikke, oli argiriietes eestlasi, argiriietes setusid, argiriietes turiste Soomest, Pilusilmademaalt, Saksamaalt, USAst, Jamaeiteakustveel, oli võõramaiseid esinejaid, sh indiaanlasi ja komisid ja... veel rahvaid, oli tuntud inimesi ja vähem tuntud inimesi. Muidugi nägin ma millegi pärast kogu aeg ka inimeste teisikuid. Seal oli näiteks Olav Ehala teisik ja Anti Kammiste teisik. Aga täitsa ise olid kohal Merle Jääger, Margus Lepa ja Lauri Õunapuu. Viimane on siis Metsatöllu kanneldaja-torupillitaja-laulja. Ma kardan, et tal võis päris kõhe tunne vahepeal olla, sest ma pildistasin teda igast nurgast. Aga ta meeldüs mulle!
Pillimehi oli seal aga igasuguseid. Kostüümid ühel uhkemad kui teisel. Vasakpoolsel pildil olevad noored mängisid lõõtsa nii emotsionaalselt ning vaatasid teineteisele suurema osa ajast armunult silma. Küll aga ei teinud nad seda siis, kui ma pildistama hakkasin. Parempoolsel pildil pesitseva lõõtsatõmbaja juures jäi mulle eriti silma Paiste trummitaldriku kujuline märk kaabu küljes. Huvitav aksessuaar, mida Setomaal kohata. Ja meeste põlvikumustrid - hopsassaa! Naistele selliseid seal ei tehta. ;)


Väiksed näited ka menüüdest - mida setud rahvale süüa pakkusid.
Taar om' kali, olq õlu, tsäi om' tee. Kui keegi veel ei tiiä'. Kogu üritus oli setu keeles. Lava peal toimus kõik setu keeles, menüüd ja sildid ja viidad olid kõik setu keeles. Oli kohe tunne, nagu eraldi riigis viibiks. Aga ma olen kindel, et setud ei hakka Eestist lahku lööma ja oma riiki looma. :)


Külas käis ka president Toomas Hendrik Ilves. Millegi pärast juhtus ta olema alati seal, kus ma. Täiesti juhuslikult sattusin ma väravate juurde, kui ta saabus. Täiesti juhuslikult sattusin ma istuma just seal, kust ta turvameeste vahel lava poole liikus. Lähivõte, palun väga.
Ja siia kõrvale sobib ka foto ühest fotost, mis on tehtud ammu. Esimese Eesti Vabariigi ajal. Eesti Vabariigi ja Nõukogude Liidu piirist Setumaal.

Ürituse lõpupoole oli ka sõaväe paraat. Päris uhke oli. See sõavägi. Selgus, et meil on isegi oma lennuvägi. Ja mehi-naisi kuulus sõjaväkke ka hulganisti. Ise tahtsin ka minna, aga sel hetkel oli mul süles taldrik õhtusöögiga ja... ja ma ei jõudnud sinna. Häbi lugu!
Kui kellelgi tekib paremal asetsevat pilti vaadates küsümüs, mis tuu Peko om, siis Peko on setude kuningas, kes magab hetkel kuskil Piusa koopas juba pikemat aega. Ja nii on siis igal Seto Kuningriigi päeval ülõmbsootska valiminõ. Ülõmbsootska on kuninga asetäitjaks. Ja ka sel korral valimised toimusid. Valiti uus ülõmbsootska. Kuningas on surnud. Elagu kuningas! Või pigem... ülõmbsootska om surnd, elägu ülõmbsootska!

Mu jalad, kaksteistsõrmiksool, põrn ja ülejäänud keha oli üliõnnelik seal, igatahes. Ja vägevad kul'atamishimulitsõ seto nooriku' nagu mi olõmi, tahtsõ mi kirmasilõ ka' minna'. Kell oli vast pool 21, kui me sinna järelpeopaika jõudsime. Aga millegi pärast oll' kirmas nagu natuke... vaikne. Rahvast küll oli, aga pill eriti ei hüüdnud ja... naised-mehed olid ka suhteliselt grupeerunud ja eri nurkades. Seega kauaks me ei jäänudki. Aga ega kell vähe ei olnud, kui me lahkusime. Päike oli juba loojumas. Ja ees ootas 4 tunni pikkune autosõit.

Hea oli. Jälle kordan vanno sõnno. Hää ol'l! Triin vist ikkagi läheb autokooli viimaks. Et saaks minna... uuesti... sinna! Ma armastan seda paika! Südamest! Ma armastan seda õhku ja mulda ja heina ja isegi sealseid ülisuuri ööliblikaid. Ja nüüd ma lähen, süda armastust täis, magama. Uhke on ikka setu olla...


Kommentaare ei ole: