Reede, 27. detsember 2013

Naisena meesühenduse konverentsil*

Kui erakonnakaaslased kutsusid sel suvel ellu meesühenduse (millele, muuseas, soovitan SDE naiskogu Kadri eeskujul nimeks Mart), olin ärevalt äraootaval seisukohal, millisele platvormile oma tegevust ja ideid ehitama hakatakse. Veelgi suurema huviga ootasin ma, mis saab ühenduse loomisest edasi, ning tänaseks võib tunnustavalt öelda, et vähemalt edasi sai. Näiteks toimus 21. novembril Scotland Yardi nimelises pubis öökonverents Eesti mehest ning tema võimalikust ajale jalgu jäämisest.

Kuna naisühendused oma konverentsidel ju „muud ei teegi, kui ainult kiruvad mehi“, siis meesühenduse konverentsil kirutakse kindlasti naisi, eks? 

Sel ajal, kui suur hulk konverentsile tulnud keskealisi mehi pubi nurgalaudades valjuhäälselt õlut rüüpas ning tähtsaid päevapoliitilisi küsimusi arutas, kuulasid noore(ma)d mehed ja naised lärmi kiuste esinejaid. Võta näpust, laval ei kirutudki kedagi – ei naisi ega mehi. Küsiti teineteiselt hoopis küsimusi ja... veel rohkem küsimusi. Miks on meeste tervisenäitajad naiste omadest oluliselt kehvemad? Mida saab nende parandamiseks teha mees, mida ühiskond? Mis toimub haridusmaastikul? Kas koolid suruvad poisse alla, kasvatades asemele hoopis uusi võimekaid naisliidreid? Milline on üldse ühiskondlik ootus mehele? Mis tema kõige olulisem omadus?

Jaa! Konverentsil jagati lausa lipikuid küsimusega, mis on mehe juures kõige olulisem. Tükk aega jõllitasin seda paberit, oskamata vastata. Kas ma näiteks õpetajana lihvin mingeid poiste omadusi tugevamateks, et neist kasvaksid „õiged mehed“? Mõtlesin siis hoopis, mis on inimese juures olulisim, ning maalisin paberile empaatiavõime

Inimeseks olemise üle arutledes sattusin – nagu hiljem selgus – ühtlasi sootute vastajate rühma, sest täiesti tahtmatult unustasin end lipikule mehe või naisena defineerida. See „apsakas“ pani aga kasvama järjekordse mõtte. Kui täna on lahendamata sooprobleemide tõttu naistel-meestel eraldi kogud, kas ei võiks parem tulevik meile kõigile tuua hoopis ühe inimühenduse?

* Arvamus ilmus detsembrikuu ajalehes Sotsiaaldemokraat


Kommentaare ei ole: