Reede, 29. juuni 2012

Mina olengi Aaviksoo uus õudusunenägu*

Esiteks, üliõpilasena olen ma äärmiselt rahulolematu Aaviksoo eestvedamisel kujundatud kõrgharidusreformiga. Minu hinnangul ei täida reformi selline formaat (eelkõige tuim 30 EAP nõudmine tasuta koha säilimiseks, õppekeeld akadeemilise puhkuse ajal, aga ka nüüdseks taldrikule paisatud toetustesüsteem) absoluutselt oma eesmärki muuta kõrgharidus kättesaadavamaks ning kvaliteetsemaks. Olen korduvalt mõelnud sel teemal ka blogis kirjutada, ent täiskohaga õppimine (kahjuks suutsin sel semestril omandada vaid 28 EAP-d, häbi-häbi!), suurel koormusel töötamine ning muud asjatamised on võtnud minult suurema osa energiast ja vabast ajast.

Teiseks, poliitikahuvilisena olen ma pettunud nii endise haridusminister Lukase kui ka praeguse minister Aaviksoo kindlakäelises vene kooli (")reformimises("). Venekeelse kooli reformimine on hädavajalik, jah – aga minu hinnangul tehakse seda hetkel valest otsast ehk gümnaasiumi tasandil. Et parandada venekeelsete noorte keeleoskust süsteemsemalt, tuleks seda teha kõige algusest ehk siis kas lasteaia- või kõige hiljem algkoolitasandilt alustades, mitte seni ilmselgelt ebatõhusat keeleõpet saanud gümnaasiumiõpilasi karistades.

Eelnevale lisandub sügisest veel üks tahk – minust saab noor õpetaja. Meie üldharidussüsteemiga, täistuubitud ning reaalsusest eraldiseisvate õppekavadega, õpetajate palgaastmetega, mh ka värskete palgalubadustega rahulolematu noor õpetaja. Minu teekond õpetajaks on üks põhjuseid, miks siinne kajam on viimasel ajal ehk liiga harva täiendust saanud. Minu teekond õpetajaks on aga ka üks põhjuseid, miks siinne kajam kindlasti ka edaspidi jätkab. Ilmselt saab tulevikus senisest rohkem tähelepanu just haridustemaatika, kuna lisaks rahulolematusele on mul ka mõningaid ideid, kuidas seda süsteemi parandada - ent kindlasti ei saa haridusest ainus teema, mida käsitlen.

Siinsele kajamile lisaks tasub huvilistel silm peal hoida ka programmi Noored Kooli päevikul, kus minagi juunikuu jooksul 2 korda kirjutanud olen (siin ja siin). Minu jooksvatest tegemistest ja mõtetest saab ülevaate aga twitteri vahendusel – sellel vool saab silma peal hoida nii mu blogi paremas servas kui ka twitteri kontot @tritoom jälgides.

*Mõistagi on tegu pehme kirjandusliku liialdusega.

1 kommentaar:

ieska ütles ...

Kõrghariduse remontimise ettepanekuid meie riigi üldist majanduslikku olukorda ja iimeste toimetulematust arvestades loeksin huviga :)