Reede, 23. september 2011

Hooaja idu: tappev tervisesport Tallinna kesklinnas

Igal suvel imestan ja hoian mingisuguse psühholoogilise refleksi tõttu hinge kinni, kui näen inimesi Liivalaia tänaval või muul tiheda liiklusega kesklinna teel tervisejooksu harrastamas. Kuidas te hingata saate? Mul on küllaltki ebameeldiv neil tänavatel niisamagi kõndides hingata, arvestades, et ma ei ole eriline jalutaja, vaid punktist A punkti B liigun umbes 6 km/h, ent joostes hingatakse ju tahes-tahtmata sügavamalt ja intensiivsemalt ning tõmmatakse kogu sõidukite poolt väljutatav heitgaas ja muu heljuv peentolm endale kopsu. Tahaks alati neile järele hõigata ja küsida, kas jooksja teab, mida endaga neil tänavatel tegelikult teeb. Ja joostakse ka tipptundidel! Liivalaia tänaval, mis on Eesti kõige saastunum tänav üldse.

Sama lugu on tegelikult jalgrattaga sõitmisegagi. Ise olen suur rattasõidu fänn ning kui veel Mustamäel elasin, sõitsin suvel sageli elamisest rattaga Kesklinna tööle – ikka tubli sportliku tempoga, sest aeglaselt ma lihtsalt "ei oska". Sõpruse puiestee – kuigi ka üsna tiheda autoliiklusega – oli veel kuidagi sõidetav, ent iga kord kui juba Kristiine ristmikuni jõudma hakkasin, tundsin, et tahaks respiraatorit – õhk muutus tihedamaks, sellele tuli juurde iseloomulik lõhn, koguni maitse ja olemine muutus tööle jõudmise hetkeks isegi uimaseks.

Tallinna kesklinna autorohkete tänavate näol ei ole tegemist keskkonnaga, kus tahaks või oleks üldse soovitatav mingisugust sporti harrastada. Piisab, kui toksida Google’isse "tallinna õhusaaste", et leida fakte, uudiseid ja uurimusi õhus hõljuvate peenosakeste mõjust tallinlaste tervisele ning elueale, seda mistahes sportimisest sealjuures rääkimata. Kahjuks hetkel ei pingutata Tallinnas piisavalt aktiivselt selle nimel, et pealinna rohelisemaks, eelkõige autovabamaks muuta. Pigem leiab aset üha suurem autostumine, mida kajastas ka eilne (22.09) "Kapital" ETV-s, ning üks autovaba päev aastas (mis sel aastal toimus 18. septembril) ei paranda suuremas plaanis midagi, kuigi iseenesest on tegemist toreda algatusega. Vaja on suunatud ja strateegilist tööd linnas liikuvate autode arvu vähendamise nimel! Tänasel päeval läheb nii mõnigi linlane endast välja aga juba siis, kui ratta- või jooksuvõistluse tõttu paar tänavat mõneks tunniks kinni pannakse.

Kesklinnas on äärmiselt saastunud õhk, mistõttu küsingi, kas maksab end iga hinna eest sõna otseses mõttes haigeks joosta? Tänasel päeval on kesklinlasel igatahes oluliselt tervislikum (vabaõhu)sporti harrastada mõnes teises rohelisemas linnaosas või – loobudes "värskest õhust" – siseruumides.

Ja ärge sõitke nii palju autoga!

__________________
Pildid siit, siit.

10 kommentaari:

Kristjan ütles ...

Võttes nüüd puhtalt näiteks Liivalaial elava inimese seisukohast - kas siis oleks parem, et ma üldse jooksmata jätan? Teen selle asemel neli võikut ja vaatan diivanil enne tööle minekut Käsnakallet?

Saan aru, et see pole autori taotlus, kuid üldplaanis tundub kogu sissekanne ütlevat "Ärge tegelge tervisespordiga, kui elate kesklinnas!"

Et ilmselt oleks üsna mõeldamatu kesklinna inimesel paari kilomeetri jooksmiseks Nõmmele või Stromkale sõita (ja selliselt veelgi Tallinna transporti koormata), siis küsin, et milline oleks autori poolt välja pakutav parem alternatiiv?

Kaur ütles ...

Ma käin Kadriorust Nõmmel jooksmas, miks võimatu?

Triin Toomesaar ütles ...

Kristjan, ise elan ka kesklinnas, päris Liivalaia tänava lähedal, ja muuhulgas tegelen ka aeg-ajalt tervisespordiga, ent mitte tiheda liiklusega tänavatel. Need paar kilomeetrit saaks joosta ka kuskil sisehallis või nt tänavatel, kus ei sõida nii palju autosid. Tallinna kesklinnas on minu teada ka mõned välistaadionid, mis tihedast liiklusest eemal - saaks ka väljas joosta, kui veidi mõelda ja planeerida.

Tervislikum on, kui sa ei lähe Liivalaia tänavale või muule sarnaselt üliautostunud tänavale jooksma. Tervislikum on ka, kui jätad oma võileivad tegemata, unustad televiisori ja leiad muu alternatiivi. Sõidad (mitte autoga, vaid nt bussiga, trammiga, trolliga) Kadriorgugi, kui kaugemale minna ei taha, või käid kuskil sisehallis tervist parandamas või vähemalt jätad jooksmata tänavatel, kus ka tipptundide vahelistel aegadel ära lämbuda võib.

Tegelikult on kõik valikute ja suhtumise küsimus. Inimene, kes hoolib tervisest ning tahab tervisesporti teha, ei hakka mossitades endale hommikul nelja võileiba kurku ajama, sest Liivalaia tänaval ei kõlba joosta. Kui spordihuviline ise muud alternatiivi endale leida [b]ei soovi[/b], siis head paranemist kopsuhaigustest! Kahju, et sa lugesid välja [i]"Ärge tegelge tervisespordiga, kui elate kesklinnas!"[/i], sest omast arust ma üritasin konkreetselt märku anda, et tehke, tehke tervisesporti, aga mõelge ka asupaiga peale - tervisesport võib hoopis tervist kahjustada!

Kristjan ütles ...

Vabandan, kui mu eelnev kommentaar teravana tundus. Olen ka kõige eelpool öelduga nõus.

Loomulikult on kõik suhtumise küsimus. Ning loomulikult tuleks võimalusel valida asupaika. See, et Kaur käib Kadriorust Nõmmel jooksmas, on tore, kuid ei pruugi kõigile sobida. Paljudel tööinimestel pole oma muude päevatoimetuste kõrvalt tervisespordiga üldse rohkem aega tegelda, kui mõnikümmend minutit. Liiatigi kujutage ette, et kõik kesklinna tervisesportlased võtaksid busside-trollide-trammidega kuskile äärelinna jooksma sõita. Pärast samade vahenditega higisena koju duši alla tagasi niigi tipptunnil täiskiilutud ühistranspordivahendis ühes tööleruttajatega. Ja siis Triin kirjutab siin blogis, et dressides inimesed haisevad bussides.

Tahan öelda, et lahendus, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele. Et alternatiivi pakkumine toob kaasa uusi, teistsuguseid muresid.

Tahan öelda, et mitte kõik Liivalaial jooksjad ei ole ükskõiksed tervisetapjad, vaid nad lihtsalt kasutavad oma paarikümmet kiirest päevast näpistatud minutit jooksmaks seal, kus neil see võimalus on. Loomulikult võib küsida, et miks ei võeta oma päevast rohkem aega tervisespordi tegemiseks? Aga inimene ei ela selleks, et tervisesporti teha samuti nagu inimene ei ela selleks, et hambaid pesta, või kord päevas duši all käia. Neid asju lihtsalt tehakse, et siis ülejäänud päevaga edasi minna.

Tahtsin ka mõtiskleda selle üle, et äkki on jooksmine Liivalaial siiski parem, kui mittemidagi tegemine.

PS: Tegelikult ma üldse ei saa aru, miks Kaur Kadriorust Nõmmel käib, kui teisele poole jääb mereõhuga Pirita tee äärne promenaad.

PS2: Tegelikult tasub üldse minu juttu võtta kui asjatundmatut möla, sest elan kesklinnast veidi kõrval märksa rohelisemas piirkonnas ning ega ma suurem tervisesportlane ka ei ole:)Aga ma ei pane pahaks, kui mõni on, isegi kui ta on seda Liivalaia tänaval.

Anonüümne ütles ...

Iseenesest õige teemapüstitus, kuid jah kesklinna inimesena minna nö eemale tervisesporti harrastama on paras ettevõtmine, mida suurema aja puhul saab vahel ka ette võetud. Paraku - autoga Hiiule või Stromkale minnes, mis ju lisab saastet juurde. Ja vahest need tervisesportlased teevad ainult paar meetrit oma maja ees ning põhitegevuse siiski kaugemal. raske ettekujutada, et võtangi omale terviserajaks Liivalai tänava :). Ja nt jalgratast ma kasutan puht praktilise liiklusvahendina, mitte niivõrd spordina ning vahel kulgeb ka trajektoor Liivalaia tn- l, sest sealt saab kõige kiiremini ja turvalisemalt Kadriorgu või Pirtale.
Üks variante on kehtestada Stocholmi kombel kesklinna auto läbisõsidu maks - see vahest isegi aitaks.Ning raha suunata ühistranspordi arendusse.
Kuigi pean ütlema pideva kesklinnas liiklejana (valdavalt jalgsi), et väga hull ka see õhk pole, sest meil on kaunis tuuline linn. Kõige hullemad on need kevadised liivatormid, siis saab korraliku nohuallergia. Siiski proovin valida marsuute, mis kulgevad automagistraalidest eemal.

arni.alandi ütles ...

Kui ma elaksin Liivalaia tänaval, käiksin ma jooksmas mitte Liivalaia ääres, vaid sellest eemale jäävais praktiliselt liikluseta agulitänavail, mida seal on palju+veel keskhaiglat & spordihalle ümbritsev park &ms. Ruumi & rohelust sealkandis tglt. on, kui linnageograafiat piisavalt hästi tunda:)

Anonüümne ütles ...

No aga kui ma elan juhuslikult Liivalaia tänava või muidu kesklinnas? sõita autoga metsa, et seal jooksma hakata ei tundu teile kuidagi natuke tobe või?
See jooksja tegi lihtsalt esimesed meetrid kodust lahkudes juba joostes, et jõuda sinna vaiksele kõrvaltänavale, kus saastet vähem, loogiline ju

Triin Toomesaar ütles ...

Kesklinnas on tõepoolest ka veidi eraldatumaid paiku, millistele viitab nt Arni - päris agulitänavateks neid ei nimetaks, aga vaiksed tänavad Liivalaia kõrghoonete taga on täitsa olemas ning neid kasutatakse, koguni on kuskil ka staadion ja 2-3 parki - ise suunduksin hommikul majade vahele ja alustaksin (!) oma jooksutiiru seal nt? Oluliselt parem variant kui joosta või kasvõi jooksuga alustada Liivalaia tänaval või Pärnu või Narva maanteel või mis tahes tiheliiklusega tänaval. Isiklikult aga jätaksin Kristjani poolt viidatud hommikused 20 jooksuminutit pigem vahele ning püüaks ikkagi maksku, mis maksab mingi muu variandi leida, kasvõi nädalavahetusel. Praegu võib-olla tundub, et jooksmine oleks justkui tervislikum kui mittejooksmine, ent aastate pärast võib see väga valusalt kätte maksta.

Eelkõige pidasin postitusega silmas igatahes just tiheliiklusega tänavatel püsi- ja pikaltjooksjaid ja mitte neid "läbijooksjaid", kelle tee võib-olla mujale viib - kuna kõnnin tihti mööda Liivalaiat (kahjuks) üht või teistpidi, on pikalt näha, kuidas Liivalaiast saab Pärnu maantee või Tartu maantee, olenevalt suunast. Inimesed lihtsalt jooksevad mööda sõiduteede ääri ja mul on neist kahju... Enda kopsud hakkavad "sügelema" selle peale.

Muuseas - autoga metsa sõitmist ma kindlasti ei soovita! Sõitke(m) kas ühistranspordiga (ja mitte ühegi higise sportlase pärast bussis ma nüüd küll ei muretse, Kristjan, olgu neid või 10 korraga :) või jookskem parkides, tänavatel, kus on oluliselt vähem autosid, staadionitel, sisehallides. Võimalusi on - peab tahtmist ka olema!

Kõige parem lahendus kõikide tallinlaste kopsude jaoks oleks aga, kui autode arvu liikluses olulisel määral kokku tõmmataks...

Anonüümne ütles ...

Triin, selline uudis täna delfis: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/who-puhtaim-linnaohk-on-eestis.d?id=58582932

MK

Triin Toomesaar ütles ...

MK, selline uudis oli eile Postimehes: http://www.tallinnapostimees.ee/578832/who-naitas-eestit-ekslikult-puhtaima-ohuga-riigina/

Ehk teisisõnu võeti mõõteandmed Õismäe jaamast, mille ümbruses on tõesti (üsna) puhas õhk. Ent isegi siis, kui Tallinnas tõesti oleks üks maailma puhtamaid linnaõhkusid, siis "maailma-mastaap" ei tee seda õhku kahjuks tervisele ohutumaks.