Pühapäev, 7. august 2011

Kommentaar: Eesti Päevalehe uus kujundus

Eesti Päevalehel, ainsal argipäevalehel, mida tellin ja regulaarselt paberkujul loen, on juba u. kuu aega uus formaat ja kujundus. Tänaseks olen uuendatud ajalehega juba sina peale saanud ning kommenteerin lühidalt, mis meeldib, mis mitte.

MEELDIB:
* lehe uus ja väiksem formaat – see on lehe üks asjalikumaid uuendusi. Lehe lugemine on mugavam, leht ise tundub ka seetõttu kuidagi kompaktsem. Kui aus olla, siis võiks leht isegi veel väiksem, st kitsam olla.

* personaalsem, konkreetse isikuga kokkuviidav juhtkiri on olnud samuti üks positiivsetest arengutest.

* üks lemmikosadest (uues) EPL-is on neljandal leheküljel olev arvamusrubriik. Uues (kujunduslikus) kuues on see justkui sisulisema tõuke saanud ning isiklikult loen arvamusartikleid tihedamini ja suurema huviga kui varem. Arvamuskülg võiks isegi üle 2 lehekülje laieneda. Viimasel ajal on sagenenud ka erinevate tõlkearvamuste trükkimine, mis on väga hea nüke ning võiks lausa igapäevaseks tavaks saada.*
lehe ülaservades pakutavad parasjagu käsitletava teemaga seotud või lihtsalt päevakajalised nopped välismaistest meediaväljaannetest jm allikatest. Twitteri-säutsud kipuvad ainult sinna hulka liialt lahustuma ja jäävad tihti märkamatuks.

* lehe keskel olevad pikemad teatud teemavaldkonda detailsemalt kajastavad artiklid, intervjuud vms, reedeses lehes nt majandusvaldkond ning intervjuu Läti oligarhi Andris Šķēlega. Sisuliselt on tegu vist „vana EPL-i“ Topeltkülje-rubriigiga, aga uues kuues „müüb“ kuidagi paremini.

EI MEELDI:
* lehe esikülg, õigemini seda enamasti katvad suured reklaamid – see on midagi, mis mind häirib. Esikülg võiks siiski kajastada rohkem ajalehe peateemasid, mõningaid sisunupukesi, millega end paremini müüa. Suured reklaamilärakad, mis olid EPL-i probleem vist ka enne uuenduskuuri, pigem peletavad – kui ma ei oleks püsitellija, siis ilmselt ei võtaks lehte nii meelsasti poeriiulilt koju kaasa.

* lehe lõpu poole kipub jaks justkui otsa saavat – kui kuni lehe keskpaigani on sisu valdavalt huvitav, tihe ning hästi presenteeritud, siis pärast nn Topeltkülge läheb justkui igavamaks – vähemalt ise kipun küll sageli leheküljed lihtsalt lõpuni lappama, reaalselt süvenemata. Ilmselt oleneb kuust ja tähtedeseisust, kas kultuuri-, spordi- ja muudes rubriikides ka midagi minule hingelähedast või huvipakkuvat kajastatakse. Temaatilised tagumise-külje-artiklid võiks aga hoopis liigutada lehe sisse ning selle asemel võiks viimasel lehel kajastada midagi päevakajalisemat – kas kellegi arvamust, mingisugust analüüsi vms, jätkata muud (samas) lehes juba varem kajastatud olulist uudist, lisada kommentaare vms.

* kohati tunnen ikkagi puudust eraldi säutsuveerust – praegu on säutsud lehes liiga hajusalt laiali. Mul oli tarvis end päris pikalt treenida lehe ülaservas olevaid ribasid lugema, sageli kipun unustama ning kohati on neid ka varasemast kehvem lugeda. Ilmselt mängib siin rolli valge tekst värvilisel taustal.

Kokkuvõttes – mulle meeldib EPL-i uus formaat, kujundus ning sellega kaasa tulnud (?) senisest enam süvitsi minev päevakajalisus, mille juures ei jäeta artikleid ainult kõige aktuaalsemate sündmuste kanda, vaid pakutakse lugejale ka neist teemadest eraldiseisvalt midagi uut ja huvitavat. Leht võiks olla aga natuke veelgi sisukam. Nagu ennist mainisin – mahukam arvamuskülg, aga rohkem ka uurivat ajakirjandust, analüüse – tahaks, et leht oleks sisumahukam, paksem. Ilmselt on selleks Päevalehele tarvis rohkem ajakirjanikke jm tööjõudu, aga unistus jääb, et äkki tulevikus saab...

Kommentaare ei ole: