Laupäev, 19. märts 2011

Kuidas meist loodrid said ehk looderdamise lühiajalugu...

Olen viimasel ajal hakanud kuulama Vikerraadio saadet "Müstiline Venemaa" ning seda päris algusest peale - tänaseks olen ERR'i arhiivi vahendusel jõudnud ära kuulata 7 saadet 1997. aastal alanud saatesarjast. Lisaks huvitavale "tava"ajaloole saab sealt ka muud põnevat infot. Nt 13. aprillil 1997. aastal rääkis David Vseviov sellest, milline oli eluolu Katariina II ajal, millised olid kombed jne. Kõige huvitavama loo tahan laiemale ringile ka avalikuks teha..

Nimelt - Katariina II ajal, üldse absolutismi ajal, oli hästi populaarne olla haige, kurnatud - minestamine, eriti naiste seas, oli mood omaette. Selle kurnatuse ravimiseks oli populaarne aga juua mineraalvett, eriti Moskva aristokraatia seas. Ärgati hommikul kell 5 ja sõideti - David Vseviovi jutu kohaselt - Moskva lähedale jooma doktor Loderii mineraalvett.

Ma pakun tegelikult, et selle doktori nimi ei olnud mitte Loderii (või siis oli "doktor" endale sellise nime ise võtnud) - pigem oli tegemist mingit sorti vee nimetamisega prantsuse keeles, mis võinuks olla a la midagi nagu l'eau d'Erie (hääldus: loo derii ehk kellegi nimega Erie' vesi) või l'eau de rie (hääldus: loo dö rii ehk vete partii, vete sari vms) või l'eau d'aigrie (hääldus: loo dögrii ehk kibe vesi).

Igatahes - raviprotseduurid selle nn doktor Loderii juures nägid ette, et tuli juua mineraalvett ning siis 3 tundi jalutada. Ja - nende ravireiside, selle lõputu jalutamise ja veejoomise põhjal - tekkis vene keelde uus sõna, mis suure tõenäosusega just vene keelest kunagi ka eesti keelde jõudnud on. Lühidalt - inimese, aristokraadi kohta, kes "ei tee mitte midagi", kes lihtsalt jalutab ja joob vett, tekkis ütlus, et ta käib ringi looderina ehk ta looderdab. Nii lihtne see ongi - kunagiste vene aristokraatide tegevusetu veejoomise ja jalutamise kohta tekkinud prantsuse juurtega sõna käib ka tänapäeval veel kõigi laisklejate kohta - looder looderdab kui looderdaja.

Kui doktor Loderii ning vene aristokraadid ainult teaksid, kuhu nende sõna jõudnud on - nimelt armastan kombineerida sõna looder sõnaga luuser, mille tulemusel tekib sõna luuder, millega kirjeldan sageli laiskvorstidest läbikukkujaid. Uussõnaloome missugune.. ja veel millise hõnguga!

Kommentaare ei ole: