teisipäev, 14. juuni 2011

Päeva idu: Tarandi-küsimus

Keskerakond on Suure Juhi ja Õpetaja eestvedamisel, kaalutlusel ja strateegilisel läbimõtlemisel tulnud välja oma potentsiaalse presidendikandidaadiga. Europarlamendi-valimistel tohutult (protesti)hääli kogunud Indrek Tarand on seni nii puuduliku, ent ometi olulise debati sütitamiseks hea valik. Minul hüppas pähe aga küsimus - kui Tarand peaks valitama presidendiks, kes läheks tema asemel Euroopa Parlamenti? Europarlamendi valimise seaduse §74 sätestab järgmist:

"Kui asendatav Euroopa Parlamendi liige kandideeris üksikkandidaadina [...], saab Euroopa Parlamendi liikmeks asendusliige, kes on määratud nimekirjade ja üksikkandidaatide vahel jaotatud lisamandaadi alusel, mille on registreerinud Vabariigi Valimiskomisjon."

Kui ma Vabariigi Valimiskomisjoni otsus(t)est (otsus 22 ning vist sama otsus nimekirjana siin: vali ülalt paremalt Hääletamis- ja valimistulemus, seejärel vasakult Mandaatide jaotus; võrdlusarvud klapivad igatahes) õigesti* aru saan (nagu selgus, piinlik-piinlik, ikkagi ei saanud: vt siia ja *-i allpool), siis järgmine mees nimekirjas on Urmas Paet, (kes suure tõenäosusega oma välisministri kohta ei loovutaks), kellest järgmine mees on Jüri Ratas (kes võib-olla tahaks Riigikogu II aseesimehe kohalt europarlamenti minna), kellest järgmine mees on Marko Mihkelson (kes suure tõenäosusega sooviks küll Brüsselisse), kellest järgmine mees on Vladimir Velman, kellest järgmine mees on ... iga huvilise enda järele uurida, sest see pole siinkohal enam üldse oluline.

* [Kuna viidatud seadusesätted väga detailseks ei lähe lisamandaatide ja asendusliikmete omavaheliste suhete selgitamisel ja ma sügavamat uuringut teha ei viitsi hetkel, toon välja veel mulle tutvustatud versiooni, kus Vilja Savisaare, kes on nimekirjas järgmine lisamandaat, ent ühtlasi juba Edgari asendajana europarlamendis, asendusliige on Jüri Ratas, kelle asendusliige on Vladimir Velman jne ehk Tarandi asemel läheks europarlamenti Jüri või Vladimir või... Väga võimalik versioon, kuigi minu esialgne loogika rääkis mulle midagi muud.]

Duellis Ilves versus Tarand eelistan presidendina lõpuks siiski Ilvest - tal on arvestatavam kogemus, aga ka parem karakter välissuhtluse(k)s ning riigiesindamise(k)s. Lisakandidaat on aga väga tervitatav - nagu varemgi kirjutasin, ei ole mul Ilvese presidentuuri jätkumise vastu midagi - sügelema ja nina kirtsutama paneb mind valitsuserakondade liigne agarus ja silmaga nähtav õhin Ilvese taasmääramisel. Kui mõnikord soovitakse debatti vaid debati, diskussiooni diskussiooni pärast, siis tänasel päeval on ühiskondlike sügeliste leevendamiseks üks korralik ja sisuline debatt vajalik, isegi tervendav ning Indrek Tarand oma kohati poisilikult terava retoorikaga on siin vägagi omal kohal.

Mmm - ja veel - kas aastapäevaballi ava- valsist saaks hoopis hoogne avarumba?

Kommentaare ei ole: